אודותינו

ראשי האגודה הישראלית לתקשורת (לפי סדר כהונה)

ד"ר עמית קמה

עמית קמה (ד”ר) מרצה בכיר בחוג לתקשורת, המכללה האקדמית עמק יזרעאל. פרסם כחמישים מחקרים העוסקים בעיקר בקבוצות מיעוט שונות בכתבי עת ובספרים ישראליים ובינלאומיים. כמו-כן, פרסם שישה ספרים, ביניהם: העיתון והארון: דפוסי תקשורת של הומואים, על ההדרה: ייצוגים תקשורתיים של ‘אחרים’ (עם פרופ’ פירסט), תקשורת כתרבות (עם פרופ’ ליבס וד”ר טלמון), Feminist Interrogations of Women’s Head Hair (עם ד”ר ברק-ברנדס). בנוסף לתפקידו כיושב ראש האגודה הישראלית לתקשורת, ד”ר קמה מכהן גם כיושב ראש של הוועדה למונחי מגדר ומיניות באקדמיה ללשון העברית ויושב ראש-שותף של מיזם המחקר “מגדר ולהט”ב בקיבוץ”. הוא חבר מערכת כתבי העת Queer Studies in Media & Popular Culture ו- Journal of LGBT Youth. בשנות התשעים כיהן כמנכ”ל ‘האגודה לשמירת זכויות הפרט’ והוביל מאבקים לשוויון זכויות להט”ב.

פרופ' חיים נוי

חיים נוי הוא פרופסור חבר בבית הספר לתקשורת בבר אילן ומכהן כראש בית הספר מאז 2021. הוא קיבל את הדוקטורט בפסיכולוגיה מהאוניברסיטה העברית בירושלים (2002) ועבד במשרה תקנית בכירה בבית הספר לתקשורת במכללת ספיר ובמחלקה לתקשורת באוניברסיטת דרום פלורידה (USF). תחומי המחקר שלו כוללים תקשורת ואמצעי תקשורת, שפה ואינטראקציה חברתית, חקר השיח ושיטות מחקר איכותניות. חומרי המחקר לקוחים בעיקר מתחומי התיירות והתנהגות קהלי מוזיאונים אופליין ואונליין. חיים כיהן כיו”ר האגודה הישראלית לתקשורת בין השנים 2018-2021. הוא מכהן כסגן נשיא ה-International Association of Dialogue Analysis וחבר בוועדות במוסדות ואירגוני תקשורת בינלאומיים.

פרופ' איתן גלבוע

איתן גלבוע (פרופ’) כיהן כיו”ר האגודה בשנים 2014-2018. מתכנן, מייסד וראש בית הספר לתקשורת (2010-2014) ומייסד וראש המרכז לתקשורת בינלאומית (2006-2019) באוניברסיטת בר-אילן. מומחה לתקשורת בינלאומית, לדיפלומטיה ציבורית ולארצות הברית. משנת 2005 משמש פרופסור אורח בבית הספר אננברג לתקשורת ולעיתונאות, שותף להקמה של המרכז לדיפלומטיה ציבורית, יוזם ומייסד של מכון הקיץ ללימודים מתקדמים בדיפלומטיה ציבורית; כל אלה באוניברסיטה של דרום קליפורניה בלוס אנג’לס. מחבר ועורך של 15 ספרים, יותר מ-100 מאמרים מדעיים וכ-100 מאמרים מקצועיים. זכה בפרסים מדעיים בינלאומיים. כיהן כפרופסור אורח בכמה אוניברסיטאות עילית בארצות הברית ובאירופה ולאחרונה באוניברסיטה של פנסילבניה (2018-2019) ובבית הספר ליחסים בינלאומיים בווינה (2020-2021). היה עורך ומגיש של תוכניות בגלי צה”ל ומשתתף קבוע בתוכניות בקול ישראל, ומשמש פרשן לענייני ארצות הברית בתקשורת הכתובה, המשודרת והדיגיטלית בארץ ובעולם. 

פרופ' חוה תדהר

חוה תדהר (פרופ’) שימשה כיו”ר האגודה הישראלית לתקשורת בשנים 2012-2016. האישה הראשונה והיחידה עד כה שנבחרה לשמש בתפקיד זה.
בתקופת כהונתה עודדה הקמת קבוצות עניין ופורומים באגודה, כמו פורום הצעירים שנועד לתמוך בדוקטורנטים, אשר פעיל עד היום ומטפח שיתופי פעולה ויוזמות בין בעלי עניין משותף.
הקימה את פורום הותיקים כפורום מייעץ לוועד האגודה, וקיבלה את הסכמתו של פרופ’ אליהוא כץ לשמש נשיא הכבוד של האגודה.
פרופסור תדהר פעלה להעמיק ולהרחיב את הזיקה של האגודה לדיסציפלינות אחרות ולהגביר את המודעות למרחבים סינרגטיים של שיתופי מחקר וחילופי ידע בין תחום התקשורת לתחומי מדע (כמו למשל מדעי המוח) , משפט, תרבות וקהילה.

פרופ’ חוה תדהר היא ממקימי הטלוויזיה החינוכית, בה ייסדה את מחלקת המחקר הראשונה מסוגה בעולם, שבדקה דרכי למידה של ילדים מטלוויזיה והטמיעה שיטות של מחקרי שוק כמו חקר צרכים והערכה מעצבת של מוצרים, כחלק אינטגרלי של תהליך ההפקה. במשך למעלה מ- 30 שנה כיהנה כמנהלת מחלקת המחקר, שזכתה למעמד בינלאומי מוביל ושמשה מודל לחיקוי באיגוד השידור האירופי. פרופ’ תדהר הייתה שותפה בצוות התכנון האסטרטגי של התחנה, ובעשור האחרון לעבודתה שמשה גם כמנהלת ההדרכה.
במקביל לעבודתה בטלוויזיה החינוכית הייתה מרצה בכירה בחוג לקולנוע וטלוויזיה באוניברסיטת תל אביב ולאחר מכן (במשך 22 שנה) מרצה בכירה לתלמידי תואר שני במוקד לטכנולוגיות תקשורת בחינוך באוניברסיטת בר אילן.
מחקרים פורצי דרך: מחקרי חלוץ על נשים ודימויי נשים בתקשורת, שימוש בתכונות ייחודיות של הטלוויזיה ושל טכנולוגיות תקשורת אחרות להוראה ולמידה, אלימות בתוכניות הטלוויזיה לילדים צעירים, השפעות קוגניטיביות של התנסות ילדים צעירים בעשיית סרטי קולנוע, שימושים של הטלוויזיה במשפחה וסגנונות של תווך הורים.

פרופ' נעם למלשטריך לטר

נעם למלשטריך לטר (פרופ’) הוא הדיקן המייסד של בית ספר סמי עופר לתקשורת במרכז הבינתחומי הרצליה. כיום מכהן כיו”ר המרכז לחדשנות באוניברסיטת רייכמן. כיהן כיו”ר האגודה הישראלית לתקשורת בשנים 2009-2012 ובנשיאות מועצת העיתונות הישראלית. למלשטריך לטר סיים לימודי הנדסת מערכות באוניברסיטת סטנפורד, קליפורניה ב-1971 ולימודי דוקטורט בתקשורת במכון הטכנולוגי של מסצ`וסטס (MIT). היה בין מקימי המכון למעורבות אזרחים בתהליכים פוליטיים ב-MIT באמצעות מערכות משוב אלקטרוניות. למלשטריך לטר פרסם מאמרים חלוציים במספר תחומים: שיתוף הציבור במדיה חדשים באמצעות מסך מגע וטלוויזיה אינטראקטיבית, שיתוף אזרחים בקבלת החלטות באמצעי תקשורת חדשים בהתאם למודל הקיברנטי, יצירת פרופילים דיגיטליים ליצירת פרסום ממוקד, השפעת בינה מלאכותית, כריית מידע ורובוטיקה על העיתונות. למלשטריך לטר ייסד את תכנית הלימודים והמחקר במדיה חדשים באוניברסיטה העברית ירושלים ובאוניברסיטת תל אביב והיה ממקימי החוג ללימודי העיתונאות מיסודו של שלום רוזנפלד ז”ל. היה מעורב בתעשיית ההי-טק הישראלית בייסוד חברות הזנק, המפתחות תוכנות לאבחון וחיזוק יכולות קוגניטיביות של אוכלוסיות שונות ופיתוח כלי כריית מידע לצורך ניתוח וחיזוי התנהגות צרכנים. תחומי מחקר עכשוויים: השפעת הבינה המלאכותית ורובוטיקה על התקשורת והעיתונות וחקר היכולת של האמנות ליצור גשרים בין קבוצות הנמצאות בקונפליקט בשימוש בטכנולוגיות חדשות. פרסם ספרים בנושא רובוטיקה ועיתונות ובסוגיה האם אמנות יכולה לסייע בפתרון קונפליקטים. מכהן כיו”ר המכון לעיתונאות בין לאומית על שם דניאל פרל.

פרופ' מוטי נייגר

מוטי נייגר (פרופ’) הוא חוקר בבית הספר לתקשורת באוניברסיטת בר-אילן. בין תחומי מחקריו: עיתונות בעידן של מדיה חדשים; זיכרון קולקטיבי מתוּוך מדיה; תרבות, נרטיבים וטכנולוגיות תקשורת. כיהן כיו”ר האגודה הישראלית לתקשורת בין השנים 2009-2006 והיה העורך המייסד של כתב העת מסגרות מדיה.

פרופ' הלל נוסק

הלל נוסק (פרופ’) הוא ראש מכון כנרת ע״ש דן שומרון לחקר חברה, ביטחון ושלום במכללה האקדמית כנרת בעמק הירדן. עמית מחקר במרכז לתקשורת בינלאומית, באוניברסיטת בר-אילן. לשעבר ראש רשות המחקר וראש המחלקה לתקשורת של המכללה האקדמית כנרת בעמק הירדן. בין התפקידים האקדמיים שמילא בעבר: דיקאן בית הספר לתקשורת וראש רשות המחקר ורשות ההוראה של המסלול האקדמי המכללה למינהל, יו״ר האגודה הישראלית לתקשורת בשנים 1999-2003. עורך כתב העת מסגרות מדיה. בעבר כיהן כיו״ר משותף של הסקציה לתקשורת מתווכת, דעת קהל וחברה באגודה הבין-לאומית לחקר תקשורת המונים(IAMCR) . בין נושאי מחקריו ופרסומיו: אלימות פוליטית טרור ותקשורת, יחסי  תקשורת וצבא, סודיות, ביטחון, צנזורה וחופש העיתונות, השלכות חברתיות ותרבותיות של אימוץ טכנולוגיות תקשורת חדשות.    

פרופ' דן כספי

דן כספי ז”ל (1945-2017) היה המייסד של האגודה הישראלית לתקשורת ועמד בראשה בשנים 1995-1999. הוא העורך המייסד של כתב העת ‘מדינה, ממשל ויחסים בינלאומיים’. כספי התחנך בבאר שבע ואת לימודיו האקדמיים עשה באוניברסיטה העברית בירושלים. עבודת הדוקטורט של כספי עסקה בתפיסת חברי הכנסת את דעת הציבור (1977). את פוסט הדוקטורט עשה כספי במוסד היוקרתי MIT. הוא התמחה בהיבטים המוסדיים של תקשורת המונים ובקשרי הגומלין בין המדיה לפוליטיקה; בדעת קהל, תעמולה ותקשורת מגזרית; כספי הוא בין חוקרי התקשורת הראשונים לאפיין את קשרי הון-שלטון ועיתונות בישראל. כספי נמנה על מייסדי המחלקה לתקשורת באוניברסיטת בן גוריון ושימש כראש מרכז בורדה לתקשורת חדשנית בשנים 2004-2009. כספי שימש בין השאר כחבר בועד המנהל של רשות השידור, כיועץ אקדמי בתוכנית ‘תיק תקשורת’ וייעץ לבית הספר ‘כותרת’.  

חברי/ות הוועד

ד"ר מתן אהרוני

מתן אהרוני (ד”ר) הוא אנתרופולוג של התקשורת, חבר סגל בכיר בבית הספר לתקשורת באוניברסיטת אריאל ומרצה בבית הספר לתקשורת באוניברסיטת רייכמן (הבינתחומי הרצליה). מתן מתמחה בשיטות מחקר איכותניות. מחקריו עוסקים בתרבות הדיגיטלית, במגדר ובמיעוטים אתניים ודתיים בתקשורת, בתקשורת אלטרנטיבית ועצמאית ויחסיה עם תקשורת המיינסטרים ובמדיה הדיגיטליים. ספרו זה לא קולנוע, זה מפגש חברתי: על קהילתיות ותרבות פנאי בחברה החרדית בישראל יצא לאור בהוצאת מוסד ביאליק.

ד"ר ארנת טורין

ארנת טורין (ד”ר) היא מרצה בכירה בחוג להוראת תקשורת במכללת גורדון לחינוך ועמיתת מחקר במכון הדסה ברנדייס. השלימה תואר שלישי בהנחיית פרופ’ דפנה למיש. הדיסרטציה שלה בחנה היבטים מגדריים של ייצוגי מורים בתקשורת. ארנת פעילה בארגוני נשים ושלום.

ד"ר איה ידלין

איה ידלין (ד”ר) היא מרצה בכירה בחוג לפוליטיקה ותקשורת במכללה האקדמית הדסה. במחקריה בוחנת ידלין את מערכת היחסים שבין מדיה חדשים, פוליטיקה ותרבות בחיי היום-יום.

ד"ר אבי מרציאנו-גילבורד

אבי מרציאנו גילבורד (ד”ר) חבר הוועד המנהל של האגודה הישראלית לתקשורת. חבר סגל במחלקה לתקשורת באוניברסיטת בן גוריון. המחקר שלי מתמקד בשני תחומים מרכזיים: היבטים תרבותיים, פוליטיים ואתיים של מעקב, וכן שימוש של להט”ב במדיה חדשים.

מר יצחק משיח

יצחק משיח משמש כיו”ר קהילת תלמידי המחקר באגודה הישראלית לתקשורת (ISCA). דוקטורנט בחוג לתקשורת באוניברסיטת חיפה. תחומי המחקר שלו עוסקים בקשרים בין טכנולוגיה וחדשנות למימדים תקשורתיים, שיווקיים וארגוניים. הוא עמית בתוכנית הדוקטורנטים המצטיינים של קרן החינוך הבינלאומית אייסף (ISEF). מרצה במחלקה לתקשורת במכללה האקדמית ספיר שבנגב. 

אתר אישי: www.itzhakmashiah.com 

ד"ר חן סבג בן-פורת

חן סבג-בן פורת (ד”ר) מרצה באוניברסיטת אריאל.  

תחומי מחקר: תקשורת פוליטית, תקשורת כלכלית, Media accountability.
 
קישור ל-Researchgate:

ועדת ביקורת

ד"ר שרון חלבה-עמיר

שרון חלבה-עמיר (ד”ר) היא בעלת תואר ראשון במשפטים מאוניברסיטת תל אביב, תואר שני במדע המידע עם התמחות בטכנולוגיות אינטרנט מאוניברסיטת בר-אילן, ותואר שלישי מן המרכז למשפט וטכנולוגיה בפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה. לשעבר עמיתת מחקר במרכז חיפה למשפט וטכנולוגיה (HCLT) ועמיתה במרכז טילבורג למשפט, טכנולוגיה וחברה (TILT). חברת סגל בבית הספר לתקשורת באוניברסיטת בר-אילן. מתמחה בפוליטיקה מקוונת ובקשרים שבין משפט, חברה וטכנולוגיה.  

ד"ר ניסים כ"ץ

ניסים כ”ץ (ד”ר) הוא מרצה בכיר במחלקה לתקשורת באקדמית כנרת. תחומי המחקר שלו הם: מדיה ושינוי חברתי, מדיה וקהלים ומדיה וקונפליקטים. המייסד והיו”ר הראשון של פורום הצעירים של האגודה הישראלית לתקשורת. כיום הוא חבר ועדת הביקורת של האגודה. מכהן כסגן יו”ר סקצית הקהלים העולמית בארגון IAMCR . כותב טורים בעיתונים על ענייני פוליטיקה ותקשורת.

מסגרות מדיה

ד"ר יובל גוז'נסקי

יובל גוז’נסקי (ד”ר), מרצה בכיר, הוא חוקר תרבות ומדיה במחלקה לתקשורת במכללה האקדמית ספיר. תחומי המחקר העיקריים שלו הם מדיה לילדים בארץ ובעולם, מחקרי הפקה ועיתונות. הוא עומד בראש המרכז לחקר מדיה לילדים ולנוער. הוא פרסם מאמרים בכתבי עת מובילים ובשנת 2019 יצא לאור ספרו מדודלי לדיגיטלי: 50 שנות טלוויזיה לילדים בעולם. בימים אלו הוא עורך ספר באנגלית על ההיסטוריה של הטלוויזיה לילדים ברחבי העולם בהשתתפות חוקרים מכל חמש היבשות. משנת 2021 משמש גוז’נסקי העורך של כתב העת מסגרות מדיה, כתב עת אקדמי ישראלי של האגודה הישראלית לתקשורת.

יו"ר קהילת אוריינות תקשורת

ד"ר אורלי מלמד

אורלי מלמד (ד”ר), ראש קהילת אוריינות תקשורת, היא חוקרת, מרצה ומדריכה פדגוגית בחוגים לתקשורת וקולנוע ואוריינות חזותית בסמינר הקיבוצים ובבית הספר לתקשורת באוניברסיטת בר-אילן, מנחת סדנאות פוטותרפיה. מתעניינת בבני אדם, טכנולוגיה ובתקשורת שביניהם, בהקשרים חינוכיים, פסיכולוגיים וחברתיים, ובתהליכי יצירת מדיה ואמנות בעידן המכונות החושבות והמרושתות. מאמינה שהחינוך לאוריינות תקשורת, מדיה ומידע הוא מסע וזכות של כל אדם וצריך להיות תחום ליבה לכל שכבות הגיל במערכת החינוך ובהכשרת מורים. דוקטור לפילוסופיה (2013), אוניברסיטת בר-אילן. נושא הדיסרטציה: צריכה ויצירה של תגובות ותוכן גולשים באינטרנט: שימושים, נושאים, ומאזן חליפין של סיפוקים. בעלת תואר שני בתקשורת ועיתונאות (2007), האוניברסיטה העברית. נושא התזה: שיח הטוקבק – מראה משקפת ו/או מטוטלת מאזנת של השיח העיתונאי? בעבר היתה רכזת אקדמית של קורס “חדשנות בהוראה בעידן הניו מדיה” בפלטפורמת קמפוס, חברת הנהלה ויועצת לפרויקטים מחקריים ופדגוגיים בעמותת אשנ”ב בנושא חינוך לשימוש נבון ברשת, מייסדת ומנהלת קהילת מורי תקשורת וחברה ברשת עמלנט, חברה בוועדות המקצוע של הוראת התקשורת במשרד החינוך בשני האגפים (גף טכנולוגיה וגף המרכזים הפדגוגיים), מורה מוסבת לתקשורת ועיתונאות, כתבת-עורכת בנושאי תעשיה וטכנולוגיה.

Copyright © 2021 האגודה הישראלית לתקשורת | כל הזכויות שמורות